Temptations imagery

Karma bezzbożowa dla kota po kastracji – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Karma bezzbożowa dla kota po kastracji – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Na sklepowych półkach i w internetowych sklepach zoologicznych coraz częściej można się spotkać z kategorią karma bezzbożowa dla kota. Są to produkty bez takich dodatków, jak pszenica, ryż czy kukurydza. Dobre bezzbożowe karmy dla kotów charakteryzują się wysoką zawartością białka zwierzęcego. Czy brak zbóż (lub ich obecność) w diecie kota po kastracji ma znaczenie?

Karma bezzbożowa dla kota po kastracji – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Na sklepowych półkach i w internetowych sklepach zoologicznych coraz częściej można się spotkać z kategorią karma bezzbożowa dla kota. Są to produkty bez takich dodatków, jak pszenica, ryż czy kukurydza. Dobre bezzbożowe karmy dla kotów charakteryzują się wysoką zawartością białka zwierzęcego. Czy brak zbóż (lub ich obecność) w diecie kota po kastracji ma znaczenie?

Spis treści:

  1. Dobra karma bezzbożowa dla kota – charakterystyka
  2. Czy po kastracji konieczne jest podawanie bezzbożowej karmy dla kota?
  3. Najlepsze karmy bezzbożowe dla kotów

 

Dobra karma bezzbożowa dla kota – charakterystyka

Karma bezzbożowa, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera zbóż, czyli takich składników, jak pszenica, kukurydza, owies, ryż, jęczmień czy żyto. W skład bezzbożowej karmy mogą natomiast wchodzić inne źródła skrobi. Odpowiednia ilość węglowodanów poddana właściwej obróbce jest dobrze trawiona przez koty. Ponadto produkty roślinne dostarczają włókna pokarmowego, sprzyjającego prawidłowej pracy jelit.

Koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, co oznacza, że ich pokarm musi zawierać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że w skład karmy nie mogą wchodzić surowce roślinne. Wręcz przeciwnie. Przykładem są dziko żyjące koty, które zjadają swoje zdobycze w całości, więc ich dieta nie składa się wyłącznie z mięsa, ale też z zawartość przewodów pokarmowych ich zdobyczy, które przeważnie są roślinożercami (np. myszy, których głównym składnikiem pożywienia są zboża). Dobra bezzbożowa karma dla kotów musi być tak skomponowana, aby jej składniki dostarczały wszystkie niezbędne wartości odżywcze dla każdego kota – w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Czy po kastracji konieczne jest podawanie bezzbożowej karmy dla kota?

Stosowanie karm bezzbożowych u kotów po kastracji nie jest konieczne. Wysokiej jakości karma dla kota bez zbóż zalecana jest przede wszystkim zwierzętom uczulonym, np. na pszenicę oraz kotom o wrażliwym układzie pokarmowym. Podanie takiej karmy zwierzęciu zdrowemu na pewno mu nie zaszkodzi, więc jeśli chcesz karmić pupila bezzbożową lub bezglutenową karmą, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Jeżeli Twoje zwierzę wykazuje takie objawy, jak świąd, nadmierne wylizywanie sierści i utrata włosów, łysienie plackowate, stany zapalne skóry, owrzodzenia i strupki, prawdopodobnie cierpi ono na alergię. Z kolei biegunka i wymioty oraz inne problemy ze strony układu pokarmowego mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej. Diagnozę musi jednak postawić lekarz weterynarii. Gdy zaniepokoi Cię zachowanie Twojego kota, zwłaszcza po zjedzonym posiłku, koniecznie udaj się z nim do lecznicy weterynaryjnej.

Niektóre koty nie mogą jeść zbóż, a podstawą ich diety powinny być karmy bezzbożowe. Ale przyczyn alergii jest wiele. Koty mogą mieć także reakcje uczuleniowe na produkty do pielęgnacji, pyłki, ugryzienia pcheł czy tworzywa sztuczne. Dlatego warto najpierw sprawdzić, co uczula mruczka, zanim podejmiemy decyzję o wprowadzeniu bezzbożowych karm dla kotów.

Dlaczego niektórzy opiekunowie decydują się na karmę bezzbożową dla kota po kastracji? Po zabiegu kształtuje się nowa równowaga hormonalna w organizmie zwierzęcia, czego efektem może być nadmierny wzrost apetytu. Hormony u kota stabilizują się po upływie kilkunastu tygodni. Jeżeli zastosujemy w tym czasie odpowiednie żywienie i będziemy stale kontrolować masę ciała naszego zwierzęcia, mamy szansę uniknąć skutków ubocznych w postaci otyłości i chorób jej towarzyszących.

Karma bez zbóż nie jest jednak niezbędna. To nie zboża czy węglowodany powodują tycie u kotów, ale mała ilość ruchu czy przekarmianie (m.in. podawanie zbyt dużej ilości smaczków, które podnoszą kaloryczność diety). Karmy bezzbożowe dla kota mogą, ale nie muszą, znaleźć się w menu Twojego mruczka. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, sięgnij po produkty pełnoporcjowe, czyli kompletne i zbilansowane.

Najlepsze karmy bezzbożowe dla kotów

Opiekunowie kotów mają szeroki wybór karm bezzbożowych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z tej kategorii, nie wszystkie jednak spełnią codzienne potrzeby żywieniowe kota. Każda karma, którą zamierzamy podawać kotu na co dzień, powinna być opisana jako pełnoporcjowa. Taki pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Wielu opiekunów stoi przed dylematem: czy wybrać bezzbożową karmę suchą dla kota, czy mokrą? Oba typy pożywienia są odpowiednie dla zwierząt domowych. Specjaliści zajmujący się żywieniem kotów zalecają tzw. dietę mieszaną, czyli karmienie kota mokrą i suchą karmą w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów. W ten sposób zwierzę ma okazję skorzystać z walorów obu rodzajów pokarmu. Odmierzaj porcje karmy zgodnie z zapotrzebowaniem kota. Rano i wieczorem podawaj mu mokrą karmę, a odpowiednią ilość karmy suchej pozostaw mu, kiedy przebywasz poza domem i na noc.

Przykładem wysokiej jakości produktów bezzbożowych dla kotów są karmy Crave, a wśród nich zarówno smakowity pełnoporcjowy pokarm mokry, jak i suchy. Charakteryzują się one wysoką zawartością świeżego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Takie rozwiązanie zaspokaja naturalne instynkty małego mięsożercy, który poszukuje różnorodności pod względem smaku i tekstury i nie przyzwyczaja się tylko do jednej formy jedzenia.

Ponadto karma mokra bezzbożowa podawana w odpowiedniej ilości sprzyja utrzymaniu zdrowej masy ciała, bo w porównaniu z suchym pożywieniem zawiera około 4 razy mniej kalorii w tej samej masie produktu. Zalety karmy mokrej to również wysoka zawartość wody, dzięki czemu wspomaga nawodnienia organizmu. Natomiast suche karmy bezzbożowe wspomagają ścieranie osadu nazębnego, co ułatwia utrzymanie higieny kociej jamy ustnej.

Jeśli nie jesteś pewien, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego zwierzęcia, zasięgnij opinii lekarza weterynarii. Pamiętaj, że istotną cechą karmy jest to, żeby była pełnoporcjowa, ale też odpowiadała kotu pod względem smaku. Wybierz najlepszą karmę dla swojego kota, aby cieszył się świetną kondycją przez długie lata.

×

CRAVE™ Dry Dog with Protein from Chicken