Temptations imagery

Karma wysokobiałkowa dla kota – dlaczego warto podawać ją zwierzęciu?

Karma wysokobiałkowa dla kota – dlaczego warto podawać ją zwierzęciu?

Białko to jeden z najważniejszych składników kociej diety. Proteiny są podstawowym budulcem tkanek, wchodzą w skład enzymów i hormonów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, stanowią główne źródło energii dla kota. Pełnoporcjowa karma wysokobiałkowa dopasowana do wieku i aktywności fizycznej mruczka może stanowić podstawę żywienia każdego zdrowego kota.

Spis treści:

  1. Rola białka w diecie kota
  2. Wysokobiałkowa dieta – u których kotów się sprawdzi?
  3. Karma wysokobiałkowa dla kota po kastracji
  4. Jaka karma wysokobiałkowa dla kota będzie najlepsza?

 

Rola białka w diecie kota

Koty mają duże zapotrzebowanie na białko. Większe niż inne zwierzęta domowe. Dziko żyjące koty spożywają zdobycze bogate w białko, o umiarkowanej zawartości tłuszczu i niewielkiej ilości węglowodanów, są zatem naturalnie zaadaptowane do zwiększonego metabolizmu białka. 

Biologicznie cenne białko to takie, które dostarcza kotu wszystkich niezbędnych aminokwasów (egzogennych) i to w odpowiednich proporcjach. Niektóre z aminokwasów mają dla kotów szczególne znaczenie. Na przykład arginina i ornityna biorą udział w cyklu mocznikowym, a ich niedobór może skutkować toksycznym wzrostem związków azotowych w organizmie. Ważnym aminokwasem dla kotów jest też tauryna. Organizm kota jest co prawda w stanie produkować ten składnik, jednak w niewystarczającej dla jego zdrowia ilości, dlatego należy dostarczać mu ją wraz z pokarmem. Tauryna jest niezbędna dla prawidłowego procesu widzenia, odpowiedniego funkcjonowania mięśnia sercowego oraz układu nerwowego, rozrodczego i odpornościowego. Jej niedobór może doprowadzić m.in. do kardiomiopatii rozstrzeniowej czy zwyrodnienia siatkówki.

Wysokobiałkowa dieta – u których kotów się sprawdzi?

Karma o wysokiej zawartości białka zwierzęcego jest odpowiednia dla zdrowych kotów w każdym wieku. Ważne, żeby wybrać pokarm przeznaczony na dany etap życia zwierzęcia. Zwiększone zapotrzebowanie na białko mają kocięta. Jest to związane z intensywnym wzrostem i rozwojem. Dlatego karma dla kociąt różni się pod względem składu od tej dla dorosłych kotów.

W miarę starzenia się kotów pojawia się u nich coraz większe zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, zwiększone zapotrzebowanie na białko w diecie. Jednak skład karmy dla kotów w starszym wieku w dużej mierze zależy od kondycji zdrowotnej zwierząt. U kotów seniorów podatnych na choroby układu moczowego zbyt duża ilość białka może obciążać nerki. Takie koty często wymagają specjalnej karmy weterynaryjnej o niskiej zawartości białka. Z kolei u kotów w podeszłym wieku (powyżej 10. roku życia) może pojawić się konieczność zwiększenia ilości protein w diecie, ponieważ w tym wieku ich organizm metabolizuje białko mniej wydajnie.

Karma wysokobiałkowa dla kota po kastracji

Żywienie kota po kastracji wymaga szczególnej uwagi. W tym czasie istnieje wysokie ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u kotów. Przez kilkanaście tygodni po zabiegu kształtuje się nowa równowaga hormonalna u kota. Pod wpływem zmian hormonalnych może on mieć zwiększony apetyt i spowolniony metabolizm. W pierwszych tygodniach po kastracji koty mają tendencję do przejadania się. Dlatego należy podawać im taką ilość karmy, która jest zgodna z ich zapotrzebowaniem energetycznym. Podstawą diety powinna być karma pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana, stanowiąca optymalne źródło białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów.

Sprawdzi się zarówno mokra, jak i sucha karma dla kota. Specjaliści rekomendują stosowanie tzw. diety mieszanej w żywieniu psów i kotów. Zgodnie z zasadami tego modelu żywieniowego należy podawać kotu suchą i mokrą karmę w stosunku 1:9 pod względem masy produktu. W ten sposób mruczek skorzysta z zalet obu rodzajów pokarmu. Spożywanie mokrej karmy wpływa korzystnie na układ moczowy zwierzęcia, ponieważ pokarm ten charakteryzuje się dużo wyższą zawartością wody niż karma sucha. Jest też mniej kaloryczny. Z kolei twarde granulki suchej karmy wspomagają usuwanie płytki nazębnej i pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jaka karma wysokobiałkowa dla kota będzie najlepsza?

Koty preferują pokarmy o wysokoproteinowe. Dlatego ilość białka w najlepszych karmach dla kotów wynosi od 30 do 45% suchej masy. Jest to ilość, która w pełni zaspokaja zapotrzebowanie dorosłego kota na tę substancję odżywczą. Przy tym bardzo ważna jest strawność białka, czyli to, czy i w jakim stopniu może ono ulec rozłożeniu w układzie pokarmowym i zostać przyswojone przez organizm.

Karma dla kotów musi być bogata w białko. Zwierzęta te mają wyższe zapotrzebowanie proteiny niż na przykład psy. Poza tym pełnoporcjowa kocia karma musi być źródłem tauryny, argininy i kwasów tłuszczowych (w tym bardzo ważnego kwasu arachidonowego). Powinna dostarczać także inne niezbędne składniki odżywcze: makro- i mikroelementy oraz witaminy, np. aktywną formę witaminy A (retinol). Dodatkowo obecność włókna pokarmowego w karmie dobrze wpływa na zdrowie jelit, a skrobia jest łatwo przyswajalnym źródłem energii.

Najlepszym źródłem białka w diecie kota jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Ilość mięsa musi być jednak odpowiednio wymierzona. Źle zbilansowana dieta mięsna może poważnie zaszkodzić kotu. Dlatego warto podawać mu pełnoporcjową karmę gotową. Specjaliści odradzają samodzielne przygotowywanie posiłków dla kota, ponieważ w ten sposób łatwo można doprowadzić do nadmiarów bądź niedoborów niektórych składników odżywczych. Na przykład dieta o wysokiej zawartości mięsa może skutkować niedoborem wapnia i nadmiarem fosforu. Zachwianie stosunku wapnia do fosforu w organizmie jest szczególnie niebezpieczne dla młodych, rosnących kotów.

×

CRAVE™ Dry Dog with Protein from Chicken