Przy wyborze sposobu żywienia psa liczy się przede wszystkim dopasowanie karmy do jego wieku, stanu zdrowia, potrzeb i aktywności. Psy doskonale trawią zboża, więc nie trzeba eliminować tych składników z ich diety, pod warunkiem, że zwierzęta nie mają na nie alergii lub nietolerancji. Odpowiednio dopasowana pełnoporcjowa karma bezzbożowa może znaleźć się w menu każdego psa, nie tylko alergika. Czym się charakteryzuje pokarm pozbawiony zbóż?

Spis treści:

  1. Zboże w diecie psa – wartości odżywcze
  2. Czym się wyróżnia dobra karma bezzbożowa?
  3. Kiedy wskazana jest karma bezzbożowa dla psa?
  4. Karmy bezzbożowe – suche czy mokre?
     

Zboże w diecie psa – wartości odżywcze

Psy są względnymi mięsożercami. Choć ich przodkowie w głównej mierze odżywiali się mięsem, współczesne psy bez problemu trawią również większe ilości pokarmów roślinnych. O ile pies nie ma alergii, zboża poddane odpowiedniej obróbce, są dla niego w pełni przyswajalne. W pełnoporcjowych karmach dla psów najczęściej stosuje się: pszenicę, orkisz, żyto, jęczmień, owies, ryż i kukurydzę. 

Dodatek zbóż podnosi wartość odżywczą psiej karmy. Są one przede wszystkim źródłem węglowodanów, białka roślinnego oraz włókna pokarmowego. Ten ostatni składnik jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego psa. Poza tym ziarna zbóż bogate są w tłuszcze, witaminy i minerały. Nie ma przeciwwskazań, żeby zdrowy pies jadł karmę z różnego rodzajami zbóż. Ważne jest jednak to, aby było to jedzenie pełnoporcjowe, czyli kompletne i zbilansowane. Taki pokarm dla psów pozwala zaopatrywać organizm pupila we wszystkie substancje odżywcze.

Czym się wyróżnia dobra karma bezzbożowa?

Karma bezzbożowa dla psa, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera zbóż, czyli m.in. kukurydzy, owsa, jęczmienia, gryki, pszenicy, ryżu. Ale ponieważ psy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości węglowodanów, w tego rodzaju produktach stosuje się alternatywne źródła skrobi, czyli na przykład ziemniaki, groszek, bataty, dynię. Aby taka karma zawierała odpowiednią ilość włóka pokarmowego, wzbogaca się ją w błonnik buraczany. 

Bezzbożowa karma charakteryzuje się zwykle wysoką zawartością białka zwierzęcego (z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego). W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór bezzbożowych karm dla psów z drobiem, indykiem, jagnięciną, wołowiną, rybami. W skład tych produktów wchodzą także surowce pochodzenia zwierzęcego, czyli między innymi podroby. Pozostałą część stanowią warzywa i owoce, a także tłuszcze (np. olej z łososia), które są równie istotne w diecie względnych mięsożerców. 

Odżywianie psa wyłącznie karmą mięsną mogłoby doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych (np. wapnia), obciążyć jego metabolizm, wątrobę i nerki. Dlatego tak ważne jest sięganie po wysokiej jakości karmy pełnoporcjowe opracowane przez specjalistów, które są odpowiednio zbilansowane pod względem ilości i proporcji składników odżywczych. Produkty bezzbożowe zapewniają optymalną podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych – stanowią nie tylko źródło białka, ale też tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych.

Kiedy wskazana jest karma bezzbożowa dla psa?

Karma "grain free" produkowane są przede wszystkim z myślą o czworonogach o specyficznych wymaganiach żywieniowych, które zmagają się z alergiami na zboża lub nietolerancjami pokarmowymi. Psy te po spożyciu zbożowego posiłku odczuwają dyskomfort. Mogą wystąpić u nich objawy ze strony układu pokarmowego, np. biegunki i zaparcia. U niektórych psów podobne problemy żołądkowe wywołują również produkty sojowe. Alergia na zboża może wywołać również różnego rodzaju reakcje skórne – świąd, wypadanie sierści, wykwity skórne. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy u swojego psa po spożyciu klasycznej karmy (zawierającej zboża), to być może ma on na nią uczulenie. Zanim jednak zdecydujesz się na wprowadzenie karmy bezzbożowej dla psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Istnieje wiele czynników, mogących wywołać alergię u psa, nie zawsze jest to żywność. 

Karma bezzbożowa jest odpowiednia dla psów wszystkich ras, niezależnie od rozmiarów i wieku – dla szczeniąt, dorosłych psów i seniorów. Warunkiem jest to, żeby podawać zwierzęciu karmę bezzbożową pełnoporcjową, która zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe każdego psa. Karma bez zbóż powinna być – tak jak każda inna – dobrana do indywidualnych potrzeb czworonoga. Wybierając najlepszą karmę dla swojego pupila, należy kierować się jego wiekiem, masą ciała i poziomem aktywności fizycznej. Należy nie tylko sprawdzić skład karmy, ale też mieć na uwadze gust swojego psa, aby posiłki, które otrzymuje, sprawiały mu przyjemność.

Karmy bezzbożowe – suche czy mokre?

Zarówno sucha, jak i mokra bezzbożowa karma dla psa podawane w odpowiedniej ilości stanowią pożywny i lekkostrawny pokarm dla Twojego psa. Według specjalistów najkorzystniejsze jest tzw. mieszane żywienie psów i kotów, czyli podawanie im zarówno suchej, jak i wilgotnej karmy. Pokarm mokry i suchy podaje się psu w stosunku 1:1 pod względem masy produktu. W ten sposób zwierzę może skorzystać z zalet obu rodzajów pokarmu. 

Mokre karmy bezzbożowe dla psa są soczyste, aromatyczne i większość psów je uwielbia. Wilgotna karma jest 4 razy mniej kaloryczna w porównaniu do suchej i zawiera więcej wody. Dzięki temu ułatwia kontrolowanie masy ciała u psów z nadwagą. Z tego względu karma mokra polecana jest u psów po kastracji, kiedy następuje zmiana równowagi hormonalnej, której skutkiem może być gwałtowny wzrost apetytu i przyrost masy ciała. Zaletą suchej karmy bezzbożowej dla psa jest między innymi to, że pomaga w dbaniu o higienę jamy ustnej, sprzyjając usuwaniu płytki nazębnej.

ARTYKUŁY, KTÓRE POLUBISZ