Temptations imagery

Karma wysokobiałkowa dla psa – co zawiera? Jak ją podawać?

Karma wysokobiałkowa dla psa – co zawiera? Jak ją podawać?

Większość karm pełnoporcjowych w wystarczającym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie dorosłych psów na białko. Opiekunowie psów mogą jednak ostatnio spotkać się z karmami wysokobiałkowymi, które coraz częściej pojawiają się w sklepach zoologicznych. Czy dieta o zwiększonej podaży białka jest korzystna dla wszystkich psów? Które czworonogi mogą czerpać z niej korzyści, a które powinny jej unikać?

Spis treści:

  1. Rola białka w diecie psa
  2. Czym charakteryzuje się wysokobiałkowa karma dla psów?
  3. Karma wysokobiałkowa w diecie psiego seniora
  4. Jaka karma wysokobiałkowa dla psa?
  5. Sucha czy mokra karma wysokobiałkowa dla psa?

 

Rola białka w diecie psa

Białko to ważny składnik w diecie każdego psa. Jego niedobór lub zbyt mała podaż poszczególnych aminokwasów egzogennych (niezbędnych) ma negatywne konsekwencje dla organizmu psa.

Ogólne skutki niedoboru białka to m.in.:

  • spadek masy mięśniowej,
  • obniżenie odporności,
  • stany zapalne organizmu,
  • spowolnienie wzrostu oraz innych procesów rozwojowych (u szczeniąt).

Zbyt niska zawartość argininy w posiłkach może prowadzić do zmętnienia soczewki oka. W przypadku niedoboru tyrozyny i fenyloalaniny występuje tzw. zespół czerwonego włosa (polegający na niewystarczającej produkcji melaniny, a w rezultacie czerwonawy odcień czarnej sierści). Ponieważ brak odpowiedniej ilości białka w diecie psa może mu zaszkodzić,  nie należy pomijać tego składnika w codziennym menu czworonoga.

Zapotrzebowanie na białko u psa zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, wielkość, rasa, tryb życia, aktywność fizyczna, stan zdrowia, rodzaj okrywy włosowej. Zwiększonej ilości białka potrzebują przede wszystkim szczenięta. Składnik ten zapewnia im prawidłowy wzrost i rozwój. Zgodnie z zaleceniami FEDIAF dieta szczeniąt powinna co najmniej w 22% suchej masy składać się z białka. Porcja właściwa dla dorosłych psów to minimum 18% białka w suchej masie jedzenia. Białko odgrywa istotną rolę w diecie psów długowłosych – zużywają one znaczną część spożywanych protein na regenerację i wzrost sierści.

Zwiększone zapotrzebowanie na białko występuje też u aktywnych psów, np. pracujących i uprawiających sporty. Niektóre czworonogi potrzebują też większej ilości konkretnych aminokwasów, np. psy o czarnej sierści wymagają nawet podwójnej dawki fenyloalaniny i tyrozyny (w porównaniu z psami o jasnej sierści), a psy rosnące pokarmu bogatego w metioninę i cysteinę.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar białka w żywieniu zwierząt jest niewskazany. Przyjmowanie zbyt dużej ilości protein obciąża nerki i wątrobę. Powoduje wzrost bakterii potencjalnie chorobotwórczych w jelitach. Do objawów tzw. przebiałkowania psa należą: nadmierne wylizywanie łap, łupież, zwiększenie wydzielin z uszu i oczu, świąd, wypadanie i matowienie sierści, a także objawy ze strony układu pokarmowego (biegunka).

Czym charakteryzuje się wysokobiałkowa karma dla psów?

Karma wysokobiałkowa dla psa to pokarm o wysokiej zawartości białka. W takim produkcie znajduje się więcej białka niż zalecane przez FEDIAF minimalne wartości. Karma dla zwierząt o zwiększonej zawartości protein zalecana jest przede wszystkim dla czworonogów o specjalnych potrzebach żywieniowych – prowadzących określony tryb życia, rosnących lub o szczególnych cechach fizycznych. Oprócz zwierząt długowłosych poleca się ją również psom o dużej masie mięśniowej oraz zwierzętom z niedowagą.

Białko w diecie psa powinno być odpowiednio strawne i pełnowartościowe, czyli musi dostarczać wszystkie niezbędne aminokwasy. Podczas produkcji karm świeże mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego poddawane są specjalnej obróbce, dzięki czemu zwiększa się przyswajalność białka.

Karma wysokobiałkowa w diecie psiego seniora

W diecie psiego seniora muszą znaleźć się pełnowartościowe i łatwostrawne źródła białka zwierzęcego i/lub roślinnego. Proteiny odgrywają ważną rolę w organizmie starszych psów. Ze względu na postępujące procesy starzenia organizm zwierzęcia potrzebuje odpowiedniej ilości tego składnika do efektywnego przeprowadzenia procesów regeneracyjnych. Wysokie spożycie białka nie jest jednak wskazane w przypadku starszych psów cierpiących na choroby nerek i wątroby oraz zwierząt mających dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego podawanie karm bogatych w białko należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jaka karma wysokobiałkowa dla psa?

Chcąc dostarczyć odpowiedniej ilości białka, należy sięgać po pełnoporcjowe pokarmy wysokobiałkowe dla psów – są to kompletne i zbilansowane karmy, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. W karmie pełnoporcjowej ilość białka (jak i innych składników odżywczych) zawsze jest skorelowana z energią, zatem psy o wyższym zapotrzebowaniu na kalorie otrzymają także więcej protein. Karmiąc psa takim pokarmem, nie ma ryzyka przekroczenia dziennego zapotrzebowania na białko. Odradza się natomiast zwiększanie ilości protein w ramach posiłków dla psa samodzielnie przygotowywanych przez opiekuna. Łatwo wówczas przekroczyć zalecane limity.

Żywienie psów należy opierać na sprawdzonych karmach o optymalnej zawartości białka dla każdego psa, takich jak produkty Crave. Jest to wysokiej jakości pokarm, który dostarcza wszystkiego, czego psy potrzebują, m.in. białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczów (w tym kwasy tłuszczowe omega-3), witaminy A, witaminy D3, miedzi, jodu, manganu, selenu, cynku. Sucha karma wysokobiałkowa tej marki zawiera aż 60% składników pochodzenia zwierzęcego. Na liście składników znajdują się również warzywa i owoce, stanowiące źródło lekkostrawnych węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka roślinnego.

Sucha czy mokra karma wysokobiałkowa dla psa?

To, czy wybierzesz mokrą, czy suchą karmę wysokobiałkową dla swojego psa, nie jest najważniejsze. Każda karma pełnoporcjowa dopasowana do wieku, aktywności i rasy Twojego psa będzie stanowiła dla niego kompletny i zbilansowany pokarm. Specjaliści zalecają jednak stosowanie u tych zwierząt tzw. diety mieszanej, składającej się zarówno z suchej, jak i mokrej karmy, podawanych w stosunku 1:1 pod względem masy produktu. Obie karmy w tym samym stopniu zaspokajają zapotrzebowanie na białko, każda z nich przynosi również dodatkowe korzyści. Mokra dostarcza większej ilości wody i zawiera mniej kalorii, dzięki czemu pomaga w kontrolowaniu masy ciała psa. Gryzienie karmy suchej pozwala na utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez regularne ścieranie płytki bakteryjnej.

 

×

CRAVE™ Dry Dog with Protein from Chicken